logobild

Benutzername:
Passwort:
Sitemize halen üye değilseniz
BURADAN  üye olabilirsiniz!
   
Ana Menü
 
İçerik Menüsü
 
Misafir Defteri
 
Ölümsüz komutan Mono jojoy
 
FARC -EP Timochenko
">
 
FARC -EP
">
 
Evren'in SINIRINA dogru

">

 
1678 Haber (280 Sayfa, 6 Bir Sayfada bulunan toplam Haber)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 280 Sayfaya git: 2

İŞİD Neyin İşareti?... Fikret Başkaya (Haber ve Yazılar)


Pazar, 16 Kasım 2014 20:41


Kerem Uslu: Ortadoğu denilen bölgede neden savaşlar, çatışmalar, kargaşa ve kaos bir türlü eksik olmuyor? Size göre ABD ve müttefikleri neden hep gözlerini oraya dikiyor?
Fikret Başkaya: Ortadoğu denilen bölge, başta ABD olmak üzere, NATO’cu cephe için iki bakımdan son derecede önemli: Birincisi, bu bölge siyasi coğrafyası, jeopolitik konumu itibariyle vazgeçilmez; ikincisi de enerji ve maden deposu olarak hayatî öneme sahip. Bölgede yangının sürekliliği, doğrudan emperyalist çıkarlarla ilgili. Zira enerji (petrol, doğalgaz) kapitalizmin damarlarında dolaşan kan gibi bir şey. Dolayısıyla, kapitalizm için, emperyalizm için vazgeçilmez. Lâkin bu kaynaklar sınırsız değil ve ona sahip olmak isteyen başkaları da var. Mesela Çin... Çin dünya nüfusunun %20’si kadar ama dünyadaki enerjinin sadece %2’sine sahip... Tabii bölgedeki savaşların bir nedeni daha var: Çin ve diğerlerinin sofraya dahil olmasını engellemek. Çin başta olmak üzere, “yükselen ülkeler” de denilen yeni yetme kapitalist güçleri Ortadoğu ve Afrika’ya sokmamak, mümkünse oradan kovmak... Mesela Çin’in Nijerya’da önemli yatırımları var ve bu durum başta ABD olmak üzere, kollektif emperyalizmin diğer bileşenlerini rahatsız ediyor...

Devamı...


DERGİ - Pablo Neruda'yı evinde bulmak...BBC Türkce Servici (Haber ve Yazılar)


Dave Seminara


14 Kasım 2014Şilili ünlü şair Pablo Neruda, “Aşk ne kadar kısa ve unutmak ne kadar uzun,”diye yazıyordu. Neruda’nın Valparaiso bölgesinde Pasifik okyanusu manzaralı en sevdiği evi Isla Negra’yı keşfe gittiğimde bunların sadece bir kağıt üzerine yazılmış sözler olmadığını anladım.

Neruda dostlarını asla unutmazdı. Bir dostunu kaybettiğinde adını evinin barındaki kirişlerin üzerine kazıyordu. Onlarla içmeye devam edebilmek için… Neruda’nın ölümünün üzerinden 40 yıldan fazla zaman geçti, ama isimler hala orada duruyor. Toplam 17 tane. Bu insanların o ortamda geceyarılarına kadar bir yandan içerken bir yandan da şiir, aşk, seyahat, politika konuştuklarını hayal etmek zor değil.

Devamı...


Dev aynaları çölünde bir Halife ... Pepe Escobar (Haber ve Yazılar)Cumartesi, 08 Kasım 2014 09:54Gücüne karşı konulmaz bir halife. Kafa kesiyor, insanları yerinden edip, kaçırıyor. Yeni toprakları fethediyor. Akıl almaz her türlü işi yapabilecek kudreti var. Hiçbir Tomahawk füzesi ona erişemiyor, hiç bir cehennem ateşi ona kar etmiyor. İstediğini yapabilir güçte: Kobanê’de, Anbar bölgesinde. Yerini almak isteği Suudi Hanedanı desteğini alıyor, kellesini almak istediği Putin’in rolünü oynamaya çalışıyor. Petrol ürünlerinde yaşanan fiyat düşüklüğünden muzdarip.

Bu oyunda yaşananlar, Orsan Welles’in yönetmenliğini yaptığı Kara Film türünden, Şanghay’dan Gelen Kadın filminde, ayna düzenine yer verildiği bir sahnede, Amerikalı bir avukat ve ölümcül kaderi olan Şii bir kadın karakterleri olsalardı herhalde öldürürlerdi. Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) Halifesi, belki de Welles’in hayatı kadar daha yaşayabilir. İstediği yerde dolaşma özgürlüğü olan, girdiği yerde yağmalama yapabilen ve bir zamanlar Ortadoğu’yu bölüşmek amacıyla, Fransız ve İngilizler arasında gizli bir anlaşma olan Sykes-Picot anlaşması külleri üzerinde, “Suriye toprakları semalarında” dünyaya ışık veren cesur bir Halife.

Devamı...


Bataklığın Dibi...Hüsnü Mahalli (Haber ve Yazılar)

Suriye’de olayların başladığı ilk günlerde şimdiki Başbakan ve dönemin Dışişleri Bakanı Davutoğlu Esad’ın 3 ayda devrileceğini söylüyordu.


2014-11-07, 22:10:46

Suriye'de olayların başladığı ilk günlerde şimdiki Başbakan ve dönemin Dışişleri Bakanı Davutoğlu Esad'ın 3 ayda devrileceğini söylüyordu.

Davutoğlu geçen süre içinde Türkiye sınırına yakın bölgeleri ele geçiren muhalif silahlı grupları korumak için tampon bölge ve uçuşa yasak bölge konuları üzerinde ısrarla durdu ama Batılı müttefikleri hiçbir zaman ikna edemedi. Hatta bir ara 'Suriyeli göçmen sayısı 100 bine dayanırsa tavır koyarız' türünden açıklamalarda bulundu ama göçmen sayısı bir milyonu geçti.

Dönemin Başbakanı Erdoğan ise Emevi Cami'de namaz kılmaktan söz ediyordu.

Geçen bu süre içinde Biden'in söylediği gibi Ankara, Esad'ı devirme inadı ile Suriye'de savaşan tüm radikal ve radikal olmayan silahlı gruplara sınırsız yardım etti ve IŞİD ve Nusra gibi terör örgütlerinin ortaya çıkmasına yol açtı. Bu çaba içinde binlerce yabancı ruh hastası Türkiye'den Suriye'ye girdi.

Devamı...


Cihatçı militanlar yolcu gemileriyle Türkiye'ye gidiyor...Interpol (Haber ve Yazılar)


Interpol yetkilisi, cihatçıların en fazla gittikleri yerin İzmit olduğunu ve başka şehirlerin de bulunduğunu belirtti

TARİH07 Kasım 2014 07:18


Interpol (Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı), Türkiye'nin yabancı militanlara yönelik sınır kontrollerini artırması nedeniyle cihatçı militanların Irak ve Suriye'ye ulaşmak için yolcu gemileriyle Türkiye'ye gitmeye başladığını açıkladı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Interpol, yolcu listelerinin kontrollerinin hava yolu taşımacılığından deniz yolu taşımacılığına doğru genişletilmesi gerektiğini belirtti.

Interpol'ün kont terör müdürü Pierre St Hilaire AP haber ajansına, bu durumun savaşçı adaylarını, tespit edilmelerini önlemek adına alternatif yolculuk düzenlemelerine yönelttiğini belirtti.

Devamı...


Ülkesine Geri Dönen Suriyeli İle Konuştuk...Ferhat Aktaş/ Taha Haber (Haber ve Yazılar)

 

 

 

 

 

 

 Suriye’de yaşanan savaş neticesinde zorunlu olarak Türkiye’de bir müddet kalan ve kısa bir süre önce ailesiyle birlikte Suriye’ye Şam’a geri dönen Mehmet Lolaz (Ebu Ahmed) dostun anlatımlarını paylaşmak istiyoruz


2014-11-03, 23:14:10


TAHA HABER- Kendi köyünün bulunduğu Halep’e bağlı Azaz tekfirci çetelerin kontrolü altına girince onların boyunduruğu altında yaşamamak için Türkiye’ye gelen ailesiyle beraber iki yıla yakın burada kalan ve bir vatansever Suriyeli olarak koşullarını yarattığında geçtiğimiz ay ülkesine, başkent Şam’a geri dönen Mehmet Lolaz’la gerçekleştirdiğimiz röportajı okurlarımızın dikkatine sunuyoruz!

Ferhat Aktaş: Merhaba dostum, öncelikle bize kendinden biraz bahsedebilir misin, nerelisin, savaştan önce yaşamını nerede, nasıl idame ediyordun?

Mehmet Lolaz: Merhaba, ben Halep’in kuzeyindeki Azaz’a bağlı bir köyde yaşıyordum. Savaş’tan önce Libya’daydım. 2003 yılında gidip oraya yerleşmiştim. Stfa, Nurol, Delta firmalarında önce saha tercümanlığıyla başlayarak daha sonra satın alma görevlisi, muhasebe şefliği personel müdürlüğü ve en son kendi hesabıma çalışarak orada çalışan Türk ve Avrupa firmalarından iş teklifleri aldım. 2008-2011 yılları içerisinde kendi ekibimi kurup inşaat sektöründe alt yüklenicilik yaptım.

Devamı...1678 Haber (280 Sayfa, 6 Bir Sayfada bulunan toplam Haber)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 280 Sayfaya git: 2


Farc - Ep
Bu sayfanın içerikleri RSS/RDF-Kaynaklı olarak mevcut.

Sayfa Üretimi 0.3197 Saniyede, 9 Veritabanı Sorgusuyla