Güncel Yazılar

Erdoğan’ın (Zafer?)i Hulusi Akar’ı harcayabilir...

19-02-2018
 
19 Şubat 2018 Pazartesi
 
Başkan olmak isteyen ve bunun için her şeyi yapan cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmaları ya da açıklamaları artık analiz edilemeyecek duruma geliyor. Eskiden gazeteciler siyasilerin ne zaman ve ne diyeceklerini beklerlerdi, şimdi ben Erdoğan’ın hangi konuda ve ne zaman saçmalayacağını bekliyorum. Bunun nedeni çok basit esasında, doktor olmadan sağlık uzmanı gibi, mimar-mühendis olmadan uzman çevreci gibi yada asker olmadan savaş uzmanı gibi konuşursan ve bu konuda kendini tek otorite zannedersen, saçmalama rekorları kırmaya başlarsın.
 
Erdoğan önceki günkü açıklamasında Efrîn savaşı için “Zaman veremem ama oradan zaferle çıkacağız” dedi. Hani falda söylerler ya, “3 gün mü desem, 3 hafta mı desem, 3 ay mı desem” diye başlayıp, insanları meraka sevk eden ne olduğu tam açıklanamayan olay, Erdoğan da aynısını yapıyor.
 
Zamanını bilmediği bu savaş 6 hafta mı, 6 ay mı, 6 yıl mı sürecek, şimdi bu falımsı açıklama üzerinden yorum yada analiz yapacağız. Peki bu analize ölenlerin ve öleceklerin sayısını koyabilir miyiz, kimse “6 yıl sürecek ama bizden kimse ölmeyecek” diye bir saçmalık yapamayacağına (Erdoğan hariç) göre, burada olası ölümleri de söylemeliyiz.
 
Erdoğan bu savaşa girerken “3 günde bitireceğiz” demişti de bütün yalaka basın bunun üzerinden yayın yaptı. Oysa şimdi savaş 1 ayını doldurmak üzere ve 1 adım ilerleme yok Türkiye açısından. Gelelim esas konuya, Erdoğan askeriyeye danışmadan “3 günde bitiririz” diye demeç veremez ya da vermez. O zaman bu savaşın 3 günden sonra devam etmesinin tek nedeni Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar’dır. Bunu kendi bakış açımdan söylemiyorum, Erdoğan’ın bakış açısı böyle olacak, ondan dolayı söylüyorum. Erdoğan büyük olasılıkla “Beni Hulusi Akar kandırdı” diyebilir.
 
Oysa bu olayda kandırma filan yok, çünkü ordudan ihraç edilen subayların bir kısmı bu savaşın neden olmaması gerektiğini raporlarla açıklamışlardı ve bu raporları Erdoğan’a vermişlerdi. Erdoğan savaşı “Amiral battı” oyunu zannettiğinden dolayı o komutanları ihraç etti. Erdoğan savaşı elindeki asker sayısına ve elindeki mühimmata göre hesaplıyor. Oysa savaşlarda bu sayı, bilhassa asker sayısı çok da önemli değil, çünkü o eratın yüzde 90’ı, belki de daha fazlası, bırakın savaşmayı, tabanca söküp takmasını bile bilmiyor. Bunun daha teknik kısmı da var ki, bunlardan anlayan insan sayısı öyle abartılacak durumda değil.
 
İkinci konu da Erdoğan’ın ne zaman bitireceğini söylemesi, her zamanki gibi dünyada bütün kararları kendisi verecekmiş gibi bir hava yaratıyor. Oysa dünya da artık o şekilde dönmüyor. Şaka yollu şunu söyleyebilirim, teknoloji artık dünyayı durdurup, ters yönde döndürecek bir güce sahip neredeyse. Dediğim gibi bu işin şakası ama bir savaşın başlamasına, tek tek 2 ülke karar vermiyor artık, aldığı destekler var. Bu şu anlama gelir, bitmesine de tek başına 1 ya da 2 ülke karar vermiyor. Bu savaşın ne zaman biteceğine Erdoğan karar vermeyecek, hatta Erdoğan dışında birçok ülke karar verecek.
 
ABD dışişleri bakanı Türkiye’ye gelip de Erdoğan ile neler yapılabileceğini tartışmadı, anlaşmaya gelmedi, neler yapılacağını söyledi ve gitti. Nereden böyle bir kanıya vardım derseniz, çevirmensiz yapılan bu toplantının ardından Erdoğan çıktı ve işte o falımsı tümceyi kurdu. Bence ABD Erdoğan’a savaşı bitirmesini söyledi. Erdoğan’ın bu açıklamasından 2-3 gün önce de “ABD, PYD’den desteğini çekmezse başka planlar yaparız” demesini de üst üste koyarsak bu savaşın en zaman biteceğini Erdoğan’ın falından daha kolay sonlandırabiliriz sanırım. En azından ben öyle düşünüyorum.
 
AHMET NESİN
 
 
Kaynak : YENİ ÖZGÜR POLİTİKA 
 
 

Yorumlar