Etüd

İsmaillerin Gizli Ögretisi...antires.com

16-12-2009
 

Çarşamba, 16. Aralık 2009
İsmaillerin Gizli Ögretisi-1 -Kuran - Muhammed - Ali
Fedailerin Kalesi ALAMUT
Wladimir Bartol
Yurt Kitap Yayın
S. 169-170
...
Ali ve Mehdi hakkında anlatılan hikayeler, Ali'yi seven ve Bağdat'tan nefret eden müminler için uydurulmuş hikayelerdir. Daha zeki olup da bu masalları yutmayanlara, düşüncelerimizi Halife el-Hakim gibi anlatmayı tercih ediyoruz: Kuran sadece ve sadece hasta beyinlerin bir ürünüdür! şunu bil ki kimse asla hakikatın ne olduğunu bilemez. Bu yüzden biz hiçbir şeye inanmıyoruz ve bu yüzden her şeyi yapabiliriz.
...
Peygamber bir akıl hastasıydı! Damadı Ali de bunlara inandığı için delinin tekiydi! Ve şimdiye kadar Mehdi hakkında ögrendiklerimin hepsi, o sırlarla ve kurtarıcılarla dolu harika ögreti, basit insanlardan oluşan kitleleri uyutmak için uydurulmuş bir masaldı!

İsmaillerin Gizli Ögretisi-2

Fedailerin Kalesi ALAMUT
Wladimir Bartol
Yurt Kitap Yayın
S. 175-176

...
Peki sence Muhammed neden sadece masallar üzerine kurulu bir ögreti ugruna binlerce insanın ölmesine müsaade etti?

- Sanırım daha da sefil nedenler yüzünden birbirlerine nasıl olsa öldüreceklerini biliyordu. Onların dünya üzerinde iyi-kötü mutlu olmalarını istiyordu. Bu işin üstesinden gelebilmek için de baş melek Cebrail ile görüştüğü yalanını uydurdu. Aksi taktirde kimse ona inanmazdı! Ve ölümden sonra tüm güzellikleriyle cenneti vaat etmesi, ona inananları güçlü ve yenilmez kılıyordu!


İsmaillerin Gizli Ögretisi-3

Fedailerin Kalesi ALAMUT
Wladimir Bartol
Yurt Kitap Yayın
S. 174

...
Sadece cahil halk değil, okumuş ve bilgili kişiler de ulaşılabilen bir yalanı, ulaşılmaz bir gerçege yeg tutuyorlardı. İnsanları tek tek veya topluca gerçeğe yöneltme çabalırım başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Açıkça görüldüğü üzere benim için son derece önemli olan hakikat, diğer insanlar için öyle pek de önemli bir nesne değildi. Böylece kendime biçtiğim misyonu terk ettim ve silahlarımı kınlarına koydum.

İsmaillerin Gizli Ögretisi-4 -- Hiçbir şey gerçek değildir

Fedailerin Kalesi ALAMUT
Wladimir Bartol
Yurt Kitap Yayın
S. 507-508

"Artık üzerimizde Allah'tan ve muammalı cennetinden başka bir şey yok. Her ikisi hakkında da hemen hemen hiçbir şey bilmiyoruz ve asla da ögrenemeyeceğiz. Bundan dolayı, içinde asla cevap alamayacağımız sorular bulunan defterimizi artık kapayalım. Bu andan itibaren, dünyayı olduğu gibi kabul edeceğim. Onun orta kararlılığı, bana tutmam gereken tek yolu gösteriyor. bu sıgınakta oturup en önemli bilmecenin çözümünü beklerken, dindar çocuklarımız için de en renkli masalları uydurmalıyım. Dünyayı tanıyan yaşlı bir adamın, kendisini efsane ve kıssa biçiminde takdim etmesine izin verilmiştir. Yapacağım başka ne iş kaldı ki? Sıradan müminler için dünyanın yaratılışı, cennet ve cehennem, peygamberler, Muhammed, Ali, el-Mehdi hakkında bin bir türlü hikaye uydurmalıyım. Mümin sürüsünün hemen üzerinde, savaşan taraftarlarımız bulunuyor. Hayatımızı düzenleyen yasakların ve kanunların nedenini niçinini bilme hakkına sahipler. Onlar için bir kanun kitabı ile resimli bir ilmihal hazırlayacagım fedailer gizli bilgileri ögrenme hakkına sahip olacaklar. Onlara Kuran'ın gizli anlamlar taşıyan ve belli bir arahtara göre okunması gereken bir kitap olduğunu ögretecegim. Fakat onların bir derece üzerinde bulunan dailer ise aslında Kuran'ın da hiçbir gizli anlam içermediğini ögrenecekler. Ve en yüksek dereceye ulaşmaya layık olduklarını ispat edenler, üzerine tüm binamızı inşa ettiğimiz korkunç düstürümüzü ögrenecekler."Hiçbir şey gerçek değildir, her şeye izin verilmiştir!" Bütün bu mekanizmanın iplerini ellerinde tutan bizler ise nihai düşüncelerimiz kendimize saklayacağız.


İsmaillerin Gizli Ögretisi-5 - Hayatın Ebedi Mucizesi!!!

Fedailerin Kalesi ALAMUT
Wladimir Bartol
Yurt Kitap Yayın
S. 508-509

...
"Dünya renklerden, ısıdan ve ışıktan oluşuyor" diye karşılık verdi Hasan. "Bunlar bizim algılarımızın besinleridir. Tabiatın üzerine bir güneş ışığı düşmeye görsün, gözlerimiz her şeyi bambaşka görmeye başlar! Ve bu değişiklik, duygularımızda, düşüncelerimiz, ruh halimizde de birtakım değişiklikler meydana getirir. Hayatın ebedi mucizesi işte burada yatmaktadır, başka bir şeyde değil."

 

Yorumlar